Działalność nierejestrowana – szybki start w handlu internetowym

Własny biznes w Internecie – kto o nim nie marzy? Początkujących przedsiębiorców przed założeniem działalności może odstraszać jednak kilka czynników – wysokie składki ZUS, biurokracja, koszty początkowe… Można ich jednak uniknąć, rozpoczynając sprzedaż w sieci w ramach działalności nierejestrowanej.

Co to dokładnie jest i jak sprzedawać bez firmy? Zapraszamy do lektury.

Czym jest działalność nierejestrowana i jakie warunki musisz spełnić, by korzystać z jej przywilejów?

Jak wynika z samej nazwy, działalność nierejestrowana to określenie dla sprzedaży lub wykonywania usług, które na co dzień nie wymagałyby uzyskania koncesji bądź licencji (nie obowiązuje więc np. przy sprzedaży alkoholu). Brak konieczności rejestracji firmy brzmi kusząco. Z tego przywileju nie mogą jednak oczywiście korzystać wszyscy.

Oto, jakie warunki musisz spełnić, by móc np. prowadzić sklep internetowy w ramach działalności nierejestrowanej:

  • Twój przychód nie może przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia brutto. Uwaga! Przychody uzyskane z działalności nierejestrowanej i pracy na etacie nie sumują się.
  • W ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej (nie dotyczy to spółek z o.o., akcyjnych i jawnych).
  • Planujesz wykonywać usługi nieobjęte koniecznością uzyskania licencji, koncesji czy pozwoleń.
  • Chcesz prowadzić działalność samodzielnie.

Musisz jednak liczyć się z tym, że koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej nie są do końca zerowe. Od uzyskanych przychodów należy płacić podatek dochodowy, który aktualnie wynosi 17,32 lub 19%.

Działalność nierejestrowana a prowadzenie sklepu internetowego

W tytule tego artykułu zaznaczyliśmy, że działalność nierejestrowana umożliwia szybkie rozpoczęcie przygody z branżą e-commerce. Rzeczywiście tak jest – odpada w końcu konieczność załatwiania wielu formalności.

Do działalności nierejestrowanej możesz podejść na co najmniej dwa sposoby. Może być to forma przejściowa, która pozwoli Ci oswoić się z prowadzeniem biznesu i specyfiką branży e-commerce, by w końcu założyć firmę. Z drugiej strony, możesz traktować jako długofalową strategię – np. jeśli chcesz prowadzić sklep internetowy, który ma być tylko dodatkowym źródłem dochodu.

Wspomnimy również, że jeżeli zależy Ci na jak najszybszym i najtańszym uruchomieniu sprzedaży, warto zainwestować w platformę e-commerce działającą w modelu abonamentowym. Sklep otworzysz dzięki niej błyskawicznie – bez żadnych technicznych czy graficznych umiejętności. Będziesz miał również dostęp do gotowych integracji z wieloma firmami i narzędziami, ułatwiającymi prowadzenie handlu w sieci.

Działalność nierejestrowana + dropshipping

Jeżeli należysz do tej grupy, która chce dopiero przetestować pomysł na handel w sieci lub chcesz budować swoją markę w jak najmniej ryzykowny sposób, warto rozważyć prowadzenie sprzedaży w modelu dropshipping.

Polega on na tym, że Ty zajmujesz się wyłącznie obsługą zamówień, marketingiem i rozwojem działalności. Z kolei za magazynowanie i wysyłkę produktów odpowiadają hurtownie.

Poza oczywistymi korzyściami, jak oszczędność czasu, pozwala to zaoszczędzić także pieniądze związane z zakupem towarów czy wynajmem powierzchni magazynowej. Dropshipping i działalność nierejestrowana tworzą więc związek idealny.

Działalność nierejestrowana – dlaczego warto?

Zalety prowadzenia działalności nierejestrowanej nie kończą się na oszczędnościach związanych ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Przede wszystkim jest to świetny sposób na przetestowanie swojego pomysłu na biznes. Ograniczasz wtedy w końcu wydatki do minimum i możesz skupić się na rozwoju sklepu czy innego rodzaju działalności. Unikniesz również dzięki temu ryzyka związanego z koniecznością zamykania działalności gospodarczej, co może później Ci przeszkodzić w uzyskaniu różnego rodzaju ulg.

Kolejna kwestia to fakt, że działalność nierejestrowana pozwala na łączenie prowadzenia sprzedaży w Internecie z pracą na etacie. Jak już wspomnieliśmy, przychody z działalności i etatu nie sumują się. Co więcej, nie potrzebujesz zgody pracodawcy, by rozpocząć przygodę w biznesie.

Co jeśli przekroczysz limit przychodów dla działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana z założenia ma być pomocą dla nowych przedsiębiorców. Dlatego, gdy choć w jednym miesiącu kalendarzowym przekroczysz limit przychodów, będziesz musiał zarejestrować firmę. Na złożenie wniosku w CEIDG masz 7 dni od dnia, w którym przychód przekroczył określony w danym roku limit.

Życzymy powodzenia!