Co musisz zrobić, aby legalnie prowadzić sklep internetowy?

Obecnie, sklep internetowy stanowi jedną z najczęściej wybieranych form przedsiębiorczości przez młodych ludzi. Nie może ten fakt dziwić. Ludzie wciąż kupują, a rozwój rynku usług kurierskich spowodował, że zakupy możliwe są bez wychodzenia z domu. W większości przypadków, zakupiony towar otrzymamy już następnego dnia, a kurier podejdzie pod same drzwi. Prowadzenie jednak sklepu internetowego, jak każda działalność gospodarcza, wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno merytorycznego, jak i prawnego, by spełnić wszystkie formalne wymogi. Jak wygląda zakładanie firmy dla sklepu internetowego?

Zakładamy działalność

Sklep internetowy to także działalność gospodarcza. Najczęściej będziemy chcieli taką działalność rejestrować (jest również możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej). Rejestracja działalności wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu formalności. Pierwszym aspektem, który przyjdzie nam rozwiązać, to wybór formy prowadzonej działalności. Sklep internetowy może przyjąć niemal każdą postać, niemal, bo za wyjątkiem spółki partnerskiej, której charakter przeznaczony jest dla osób wykonujących tzw. wolne zawody. Do wyboru mamy zatem jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną oraz jedną z form spółki handlowej. Dwa pierwsze typy wiążą się ze złożeniem odpowiednich dokumentów i wniosku o rejestrację w CEIDG. Spółka handlowa wymaga rejestracji w KRS.

Wybierz formę rozliczenia podatkowego

Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniej formy opodatkowania. W tym aspekcie najlepiej pomoże nam księgowy, z którego usług powinnyśmy stale korzystać ze względu na dużą ilość procesów rozliczeniowych, jakie będą nas czekały. Sami po prostu możemy sobie nie poradzić. Do wyboru mamy zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt. Ogólne zasady posiadają dwie skale podatkowe. Do rocznego dochodu 85 528 zł nalicza się podatek w wysokości 18%, a każda kwota, która przekroczy tę stawkę będzie opodatkowana skalą 32%. Możliwe są tu różnego rodzaju ulgi podatkowe i przewidziana jest kwota wolna od podatku. Podatek liniowy przewiduje stałą stawkę 19% bez względu na osiągnięty dochód. Specjaliści uważają, że ta forma będzie opłacalna w sytuacji, kiedy roczny dochód osiągnie co najmniej 100 000 zł. Ryczałt nie uwzględnia odliczenia kosztów związanych z uzyskaniem dochodu, ale rekompensuje to niskimi skalami procentowymi. Zaczynają one się bowiem już od 3%. Księgowy najlepiej doradzi, która forma będzie najbardziej odpowiednia.

Czy muszę założyć kasę fiskalną?

Zgodnie z przepisami prawa, każdy podmiot, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie posiadają własnej firmy, zobowiązany jest do założenia kasy fiskalnej. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy obrót nie przekracza kwoty 20 000 zł.

Zwolnienie z VAT?

Istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku bycia podatnikiem vat. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy rodzaj prowadzonej działalności, czyli w tym wypadku asortyment, jaki będzie stanowił przedmiot handlu nie jest ustawą wykluczony z możliwości zwolnienia. Drugi warunek to nieprzekroczenie w ciągu roku podatkowego limitu obrotu wynoszącego 200 000 zł.

RODO

Kolejnym ważnym aspektem jest stosowanie zasad RODO w sklepie internetowym. Żeby dostosować sklep do panujących przepisów, należy: dostosować regulamin i politykę prywatności do zapisów RODO, sprawdzić i zmodyfikować checkboxy, odpowiednio zarządzać, wykorzystywać i przechowywać dane osobowe.

Przeczytaj kolejny artykuł: Wybór oprogramowania sklepu internetowego?