Wybór oprogramowania przy zakładaniu sklepu internetowego

Oprogramowanie do sklepu internetowego

Oprogramowanie sklepu internetowego ma ogromny wpływ na to, jak będzie on funkcjonował. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, którą musimy podjąć podczas zakładania e-biznesu. W pierwszej kolejności powinniśmy zebrać wszystkie dostępne opcje, które ze sobą porównamy. Każdy sklep internetowy ma inne potrzeby, tak więc nie można wskazać rozwiązania idealnego. Każdy przedsiębiorca musi dokonać własnej analizy.

Platforma dedykowana

Dedykowana platforma sklepu internetowego to dobra opcja dla tych, którzy mają pewne doświadczenie w branży. Tego typu oprogramowanie przeznaczone jest głównie dla tych, którzy dokładnie wiedzą, jak będzie wyglądać, a także funkcjonować ich sklep. Platforma tworzona jest na specjalne zamówienie klienta. Jest więc ona “szyta na miarę” i idealnie dopasowana do potrzeb. Samodzielnie dopasowujemy również wszelkie aplikacje oraz narzędzia, które będą nam potrzebne.

Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy zastanowić się, czy na pewno posiadamy dostateczną wiedzę z zakresu projektowania platformy. Nie jest to raczej dobry wariant dla tych, którzy nie mają sprecyzowanych celów. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy nasz budżet jest nieograniczony.

Wadą platformy dedykowanej jest cena. Obiektywnie mówiąc koszty są dość wysokie, a więc nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na tak wydatek. Ponadto nie każdy potrzebuje, aż tak wysokiej funkcjonalności. Wiele sklepów, szczególnie małych i początkujących nie potrzebuje zbyt dużej ilość funkcji.

Oprogramowanie pudełkowe

W tym przypadku po prostu kupujemy gotowe oprogramowanie, które następnie instalujemy. Oczywiście opcji jest wiele – różnią się one kosztem zakupu, funkcjonalnością, a także wieloma innymi parametrami.

Wśród osób prowadzących e-sklepy największą popularnością cieszy się oprogramowanie pudełkowe otwarte. Większość narzędzi i modyfikacji jest zupełnie darmowe. Oznacza to, że płacimy tylko raz, czyli w momencie zakupu. Otrzymujemy bezpłatny pakiet udogodnień, z którego możemy skorzystać wtedy, kiedy mamy taką potrzebę. Minusem jest fakt, że nie jest on zbyt rozbudowany.

Oprogramowanie możemy również nabyć drogą dzierżawy. Jest to sposób dość tani i wygodny. Płacimy wtedy, kiedy korzystamy. Takie platformy są proste i intuicyjne w obsłudze. Nie są zbyt funkcjonalne, tak więc najlepiej sprawdzają się na starcie.

Oprogramowanie pudełkowe Open Source to propozycja dla tych, którzy już na starcie wiedzą, że mają wyższe wymagania. Każdy użytkownik może korzystać z otwartego źródła, a także dokonywać niezbędnych modyfikacji aplikacji. Minusem jest dość spore ryzyko, które zawsze towarzyszy współpracy z osobami trzecimi.

Oprogramowanie na abonament

Kolejną opcją jest oprogramowanie w modelu SaaS, czyli na abonament. Płacimy wyłącznie za funkcje, z których będziemy korzystać. Sporą zaletą jest fakt, że nie ma konieczności instalacji platformy. Prosty sklep internetowy na abonament jest niewątpliwą wygodą. Płacimy określona stawkę miesięczną, jednak w ramach usług otrzymujemy m.in. kompleksową pomoc specjalistów, wsparcie w utrzymaniu, darmowe aktualizacje, a także wiele więcej.

Istotnym jest, aby znaleźć ofertę, która będzie odpowiadać nam cenowo. Na samym początku lepiej skorzystać z podstawowego oprogramowania, które jest jednocześnie najtańsze. Im bardzie rozbudowany pakiet, tym większy abonament. Ciekawe oferty można znaleźć na stronie Sky-Shop.pl. Proponowane platformy można z łatwością dopasować do naszych rzeczywistych potrzeb i wymagań. Platforma rozwija się z naszym biznesem.

Przeczytaj kolejny artykuł: Grafika i identyfikacja wizualna sklepu